Stańczyk

ID: 2565

30,5 x 23,5 cm w św. p-p.

algrafia/papier

Sygnatura

sygn. z matrycy i dat. p. d.: "JM / rp.1881"

Datowanie

1881

Postać Stańczyka jest jedną z najbardziej charakterystycznych w twórczości Jana Matejki. Słynny olejny obraz przedstawiający zasmuconego królewskiego błazna na stałe wszedł do kanonu wybitnych dzieł polskiej sztuki. Prezentowana algrafia z wizerunkiem Stańczyka jest kolejną wariacją na temat tego motywu. Stańczyk znany był z dowcipnych komentarzy dotyczących życia dworskiego i sytuacji politycznej, przy jednoczesnym głębokim patriotyzmie. Jak podaje Krystyna Sroczyńska, „postacią królewskiego błazna interesował się Matejko już w czasie studiów w Szkole Sztuk Pięknych. W czasie wakacji w 1856 powstał jego pierwszy obraz „Stańczyk udający ból zębów” […]; niecałe trzy lata później, w Monachium, naszkicował ołówkiem „Stańczyka przełażącego z gitarą przez okno”.

autorski napis ołówkiem p. d.: "Stańczyk zatem wieśniak z podkrakowskiej wsi dże? / mądry błazen Króla Zygm. I-go Starego/częstokroć bystrzejszy w swych ciętych satyrycznych /…?od samego Króla"