Rysunek - segment zamku w Dębnie

ID: 2582

12,3 x 9,5 cm w św. p-p.

Sygnatura

sygn. monogramem i dat. p. d.: "J.M. / 1886"

Datowanie

1886

Prace rysunkowe Jana Matejki zwykle przybierały formę szkiców do dalszych dzieł. Ze względu na swoją luźną formę, stanowiły także zapis spostrzeżeń , ćwiczeń danego motywu. Dzisiaj stanowią przede wszystkim historyczne udokumentowanie procesu twórczego wybitnego Polaka. Janusz Bogucki wspomina, że „studia przedmiotów zabytkowych wykonywał Matejko na niewielkich kartkach papieru”, co potwierdza prezentowana praca. Rysunek zamku w Dębnie (niedaleko Tarnowa) powstał w okresie, kiedy Matejko sprawował funkcję dyrektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

napis ołówkiem l. d.: "Fragment zamku w Dębnie"; na odwrocie napis: "Fragment zamku w Dębnie / Rysunek oryginalny Jana Matejki" oraz nalepki