Strzelec – motyw z Olszynki Grochowskiej

ID: 3307

52,7 x 44,2 cm w świetle ramy

olej/deska

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: WOJCIECH KOSSAK 1912

Datowanie

1912

Malarstwo batalistyczne, wizerunki żołnierzy i koni jednoznacznie kojarzą się z twórczością rodu Kossaków. Wielokrotnie powielane motywy, do których przyczyniła się ich ogromna popularność, złożyły się na rozpoznawalny styl malarstwa. Interesujące przedstawienie strzelca autorstwa Wojciecha Kossaka, zwraca uwagę wyjątkowym jak dla malarza ujęciem postaci. Wypełnia ona niemal całą przestrzeń obrazu, co pozwala na dokładne przyjrzenie się żołnierzowi. Pełna napięcia scena wzmocniona jest intensywną kolorystyką.