Bez tytułu

ID: 1411

27,2 x 42,5 cm w św. p-p.

akwaforta

Sygnatura

sygn. l. d.: "Jerzy Duda-Gr"

autorska dedykacja p. d.: "Krzyśkowi w dniu Imienin / w Katowicach / J."

Groteska, ironia, głęboka symbolika. Jerzy Duda-Gracz w mistrzowski sposób opanował te mechanizmy i potrafił przekazać je w formie dzieła sztuki. Opisywana praca jest tego przykładem. Pochodzi z dobrego okresu twórczości artysty, a zarazem stanowi przykład prac artysty rzadko pojawiających się na rynku antykwarycznym. Biorąc pod uwagę autorską dedykacje, stanowić miała prezent imieninowy dla bliskiej osoby. Bliskość życia i śmierci artysta przedstawił z typową dla siebie ironią, nie pozbawioną jednak głębokiego wymiary symbolicznego. Jan Gondowicz potwierdza w swojej publikacji, że artysta „malował wzorowane na barokowych epitafia bliskich osób”. Akwaforta „Z dedykacją” stanowi interesujący przykład oryginalnego stylu Jerzego Dudy-Gracza.