Biały kościół

ID: 2468

32,5 x 23 cm w św. p-p.

technika mieszana/tektura

Sygnatura

sygn. p. d.: "J.N."

Datowanie

1948

Opisywana praca młodego, 25-letniego Nowosielskiego, przedstawia często powracający w malarstwie artysty motyw architektury sakralnej. Dla Nowosielskiego sfera sacrum stanowiła jeden z najistotniejszych zagadnień w sztuce. Mówił: „to właśnie ów kościół-świątynia, jako krąg magiczno-sakralny, jest prawdziwą ojczyzną, właściwym miejscem sztuki, właściwą matką ikony”. „Biały kościół” powstał w 1948 roku. W tym czasie artysta uczestniczył m. in. w wystawie współczesnego malarstwa polskiego w Domu Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku czy Wystawie Sztuki Nowoczesnej w krakowskim Pałacu Sztuki.

na odwrocie napis ołówkiem: "J. Nowosielski 48"