Biskup

ID: 1741

28,5 x 20,5 cm w św. p-p.

Sygnatura

sygn. i dat. prawy bok: "J. NOWOSIELSKI (NOWOSELLSKI) 51."

Datowanie

1951

Portret biskupa jest nawiązaniem do tematyki religijnej, bliskiej twórczości Nowosielskiego. Wpisują się w nią również rysunki na odwrocie pracy, stanowiące szkice wnętrza świątyni. Praca powstała w 1951 roku. Rok wcześniej Nowosielski przeprowadził się do Łodzi, gdzie został kierownikiem artystycznym Państwowej Dyrekcji Teatrów Lalek. Jak podaje Marek Tytko, począwszy od tego roku, przez kolejnych dwanaście lat, współpracował z teatrami lalkowymi w Łodzi, Bielsku i Gdańsku, tworząc kostiumy i scenografie. Na początku lat 50. artysta pracował także przy projektach dla architektury sakralnej: cerkwi prawosławnej w Gródku, Jeleniej Górze, Białymstoku-Dojlidach i Zawierciu.

Praca dwustronna, na odwrocie rysunki ołówkiem