Egzekucja - kompozycja figuralna - praca dwustronna

ID: 4172

Proweniencja

31,5 x 23,8 cm w św. p-p.

ołówek, tusz, kredka/karton

Sygnatura

sygn. p. d.: "J. N."; sygn. na odwrociu p. d.: "J.Nowosielski"

Na odwrocie kompozycja przedstawiająca mężczyznę w garniturze i akt kobiecy sygn. p. d.: "J.Nowosielski".

Wyjątkowo interesująca kolekcjonerska pozycja z motywem egzekucji. Obraz o tej samej tematyce, jednak w technice olejnej, obecny jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (praca datowana na 1949 rok). Nowosielski intrygował swoimi przedstawieniami tortur, wyroków śmierci wykonywanych na kobietach czy ukazywaniem ich w scenach naznaczonych przemocą i okrucieństwem. Znamienne, że na tych obrazach są nagie lub okryte jedynie skąpym odzieniem i to zawsze mężczyzna pełni rolę kata (dla kontrastu często ubrany w elegancki garnitur). W latach 1949-1955 artysta powracał do tych wątków tworząc także rysunki. Kobiecość była natchnieniem dla artysty. Otwarcie przyznawał się do wielkiego zauroczenia płcią piękną, dostrzegając w niej szczególne pokłady wrażliwości i wręcz metafizyczną głębię.

Podwójnie sygnowana kompozycja zawiera na odwrocie także drugi pełnowymiarowy rysunek - portret mężczyzny i kobiety. Podobny jest sposób przedstawienia postaci - ona naga, on - szykownie ubrany. Ich spotkanie, pozbawione obecności osób trzecich czy dodatkowych przedmiotów, ma jednak niezwykle intymny charakter.

Praca posiada szkło muzealne; Stan zachowania: niewielkie zaplamienia papieru