Oblicze 4

ID: 3148

41,8 x 29,5 cm

tusz lawowany/papier

Sygnatura

sygn. l. d.: M. Abakanowicz (ołówkiem)

Datowanie

2004

Rozważania na temat ludzkiego ciała przyjmują w twórczości artystki najczęściej formę prac rzeźbiarskich. Najbardziej znane – abakany, stanowią znaczący wkład w rozwój współczesnej sztuki (nie tylko polskiej). Nowatorskie spojrzenie na tkaninę, jej wymiar przestrzenny, możliwości nadawania formy i eksperymentowanie z materią, składają się na rzeźbiarski fenomen Abakanowicz. Artystka, choć w mniejszym zakresie, zajmuje się również malarstwem i rysunkiem (przykładowo na przełomie lat 70. i 80.). „Oblicze” jest kontynuacją zainteresowania problematyką cielesności. Odindywidualizowany profil, bez płci, bez wieku, można traktować jako symbol anonimowości człowieka współczesnego.

na odwrocie nalepka z opisem pracy; dat. p. d.: sierpień 2004 (ołówkiem)