Obraz chemiczny

ID: 3357

100,3 x 100

technika własna/płótno

Sygnatura

sygn. na odwrocie: "Kajetan"

Obrazy chemiczne należały do interesującego eksperymentu malarskiego, polegającego na wykorzystaniu związków chemicznych w kompozycji dzieła sztuki. Małgorzata Kitowska-Łysiak charakteryzuje: „artysta wykorzystał w nich krzemian chlorku kobaltu, który suchy ma barwę błękitną, a pod wpływem wilgoci różowieje. Zmiany fizyczno-chemiczne w obrazie pociągają za sobą nieuchronnie zmiany optyczne”. Sosnowski zajmował się tym zagadnieniem w latach 1972-82 („Obrazy chemiczne – Metalepseis”). Ten wybitny przedstawiciel powojennej awangardy fascynował się światłem, barwą i przestrzenią. W rezultacie prowadził artystyczne poszukiwania od koncepcji figuratywnych, form abstrakcyjnych, po charakterystyczne „obrazy puste”, „obrazy szyte”, „obrazy chemiczne”, a także instalacje. W prezentowanej pracy zwraca uwagę aluzyjność i minimalistyczna kompozycja. Ascetyczna forma dzieła podkreślona została pustką przestrzeni i kolorystyczną oszczędnością.