Miasto

ID: 3421

73 x 92 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "E. DWURNIK. 74"

Datowanie

1974

Weduty Edwarda Dwurnika to specyficzne malarskie zapisy odzwierciedlające realne miejsca, bez nadmiernej dbałości o faktyczny układ ulic i miejsc. Istotniejsze są motywy ukryte w planach miast oraz detale, którymi wypełniona jest przestrzeń obrazu. Uproszczony sposób malowania nawiązuje do stylistyki Nikifora – najważniejszej inspiracji twórczej artysty. Olejna praca z 1974 roku zwraca uwagę kolorystyczną różnorodnością i rozbudowanym sztafażem. Główną rolę odgrywa miasto i jego architektura. Dwurnik w roku powstania obrazu uczestniczył w Międzynarodowym Plenerze w Osetnicy. Prezentował swoje prace w BWA w Lublinie, krakowskiej Galerii Arkady oraz wspólnie z Jerzym Kaliną w Galerii Teatru Studio w Warszawie.

na odwrocie: fragment nalepki zakładu stolarskiego; na krośnie oznaczenia: 11. oraz s. I/27/F