Profil

ID: 1475

29,7 x 23,5 cm w św. p-p.

piórko, tusz/papier

Sygnatura

sygn. i dat. wzdłuż lewej górnej krawędzi: "JERZY NOWOSIELSKI 3.II.90."

Datowanie

1990

Tematyka portretowa przewijała się w twórczości artysty już od lat 40. W latach 50. w wizerunkach sportsmenek, ale i portretach męskich i aktach, w kolejnych dekadach – przykładowo w olejnych, wyrazistych portretach czarnych. Zaliczają się do niej również prace wykonane tuszem na papierze, przykładowo z lat 80. i 90. Portrety tworzone za pomocą prostych linii, ascetyczne, stanowią zaledwie zarys, kontur przedstawianych osób. Delikatność i prostota przedstawienia stanowią o ich oryginalności.

Proweniencja:

Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003.

Oferowana, odręcznie sygnowana kompozycja została szczegółowo datowana przez artystę. W lutym 1990 roku kiedy powstała, miała miejsce wystawa indywidualna Nowosielskiego w krakowskiej Galerii Starmach. W pierwszej połowie tego roku malarz prezentował swoje prace m. in. w Teatrze St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Muzeum Okręgowym w Radomiu.