Sichulski

Kazimierz Sichulski

1879 Lwów - 1942 Lwów

O Artyście

Kazimierz Sichulski urodził się 17 stycznia 1879 roku we Lwowie, zmarł 6 listopada 1942 roku w tym samym mieście.

Malarz, pedagog, grafik, rysownik. Wybitny karykaturzysta i znawca tematyki huculskiej.

Przez krótki czas studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Następnie na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Jego profesorami byli m. in. Józef Mehoffer i Leon Wyczółkowski. Wiedzę uzupełniał także w Wiedniu u Antona von Kennera.

Artysta wyspecjalizował się w technice litograficznej. Inspirował się japońskim drzeworytem, folklorem huculskim, secesyjną stylistyką. W jego twórczości pojawiają się studia kwiatów i motywy roślinne, projekty mozaik, polichromii i witraży.

Działał w krakowskim kabarecie Zielony Balonik. Wykonywał dla niego m. in. satyryczne rysunki czy zaproszenia na spektakle. Portretował wybitne osobistości ze świata kultury i polityki nadając swoim rysunkom karykaturalną formę. Zalicza się do nich zbiór prac przedstawiających gości hotelu Sport Stanisława Karpowicza czy podobizny Józefa Piłsudskiego, Kornela Makuszyńskiego, Ireny Solskiej czy Stanisława Przybyszewskiego.

Artysta odbył podróże do Włoch, Francji i Niemiec. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej, następnie w Legionach Polskich, uczestniczył w Obronie Lwowa na przełomie 1918 i 1919 roku.

Kazimierz Sichulski pracował jako pedagog w Państwowej Szkole Przemysłowej we Lwowie. Był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w latach 1935-37 prowadził katedrę malarstwa w zastępstwie Teodora Axentowicza).

Artysta aktywnie udzielał się w stowarzyszenia twórczych. Należał m. in. do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w Krakowie, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie czy lwowskiego Towarzystwa Sztuki Stosowanej „Zespół”.

Sichulski został odznaczony przykładowo Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta, uhonorowany nagrodą im. Probusa Barczewskiego za całokształt twórczości czy Złotym Wawrzynem Akademickim, przyznawanym zasłużonym dla literatury.

Malarz prezentował swoją twórczość na licznych wystawach w Polsce i za granicą. Warto wymienić choćby ekspozycje w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Lwowie, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, w Salonie Krywulta, w Instytucie Propagandy Sztuki, a także w Wiedniu, Monachium, Wenecji, Budapeszcie czy San Francisco.

Prace malarza znajdują się w zbiorach m. in. Muzeum Górnośląskiego, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert

Obiekty archiwalne

Portret młodej kobiety

XVIII Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 25.06.2020, 25 czerwca 2020 godz. 19:30

Studium z Podola IV

X Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej - 9.11.2018, 9 listopada 2017 godz. 19:30