Kompozycja organiczna

ID: 3755

73,5 x 73,2 cm

olej/papier naklejony na płótno

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Maria Dawska 71"

Datowanie

1971

Kompozycja Marii Dawskiej charakteryzuje się abstrakcyjnymi kształtami, mocnym kolorystycznie tłem, energetycznością przekazu. Artystka tworzyła m. in. ciekawe prace inspirowane rybami, podwodnymi roślinami, przedstawione nie dosłownie, ale wyobrażeniowo. Łukasz Kossowski zwraca uwagę na cykl „Eksplozje”, gdzie „Dawska wkracza nim w świat abstrakcji, wypełnia go dynamicznymi formami, które swym odśrodkowym ruchem starają się rozerwać przestrzeń obrazu […]”. Ta charakterystyka znajduje potwierdzenie również w obrazie „Kompozycja organiczna”. Jest datowana rok po przeprowadzce artystki do Warszawy.