Anioł Polski. Obraz 878, 1998

ID: 6126

Proweniencja

dar artysty

28 x 32 cm w św. p-p. (arkusz)

akwarela, tempera/papier

Sygnatura

sygn., dat. i opisany u dołu: "„Anioł Polski” (akwarela, tempera 26,5 x 23 cm). J. Duda. G. / 878 / 1998." (tuszem)

Datowanie

1998

Do pracy dołączony został certyfikat autentyczności podpisany przez spadkobierczynię Agatę Dudę-Gracz wraz z pieczęcią archiwum Jerzego Dudy-Gracza.

Choć artysta swobodnie posługiwał się groteską, hiperbolą czy realizmem, niezwykle ważne są także akcenty nostalgii i poetyckiego romantyzmu, wyłaniające się z kompozycji rodzajowych czy pejzaży. Tematem szczególnie bliskim jego sercu była polskość. Nieraz przedstawiana bardzo dosadnie, z całym wachlarzem narodowych przywar. Obraz „Anioł Polski” należy do jednej z takich malarskich refleksji. Duda-Gracz w mistrzowski sposób, z wykorzystaniem lapidarnej formy kompozycyjnej, przekazał bogactwo metaforycznych i kulturowych odniesień.