Autoportret w spince góralskiej

ID: 6493

Proweniencja

8 x 7 cm (54 x 23,5 cm oprawa)

olej, sklejka, miedziana oprawa w formie gólaskiej spinki o kształcie parzenicy

Do pracy dołączony certyfikat autentyczności podpisany przez spadkobierczynię Agatę Dudę-Gracz wraz z pieczęcią archiwum Jerzego Dudy-Gracza.

Spinka góralska to rodzaj zapinki używanej jako zapięcia męskich koszul, jeden z najstarszych elementów dekoracyjnych góralskiego stroju. Spinki były przeważnie wykuwane lub wycinane z miedzianej blachy z wytłoczonym ornamentem roślinnym, geometrycznym bądź zoomorficznym, łączym się z innymi charakterystycznymi właściwościami stroju góralskiego.