Portret chłopa w sukmanie, 1894/95

ID: 5622

90 000 zł

Proweniencja

49 x 42,2 cm

olej/płótno naklejone na tekturę

Sygnatura

sygn. i dat. l. środek: "Weiss / 1895"; sygn. i dat. monogramem wiązanym p. g.: "WW / 15/3. 94."

Datowanie

1894/95

Doskonały portret męski w wykonaniu ówczesnego studenta krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Kompozycje z tak wczesnego okresu twórczości zasługują na szczególną uwagę kolekcjonerów. W tym czasie artysta chętnie maluje kompozycje historyczne, czerpiąc inspiracje od swojego profesora Jana Matejki. Już w 1896 roku Wojciech Weiss wyrusza w podróż po Europie. W latach 1895-1898 kształci się w klasie mistrzowskiej Leona Wyczółkowskiego. W prezentowanym obrazie zwraca uwagę werystyczne oddanie postaci. Artysta z uwagą odwzorowuje szczególnie twarz mężczyzny. Przejmujące spojrzenie przyciąga uwagę odbiorcy.

na odwrocie: numer ze spuścizny artysty: "0004" oraz faksymile monogramu wiązanego: "WW"; napisy: "827 / 49 x 42" (ołówkiem) "M 1895" (długopisem); na krośnie pieczęć ramiarska