Dziewczyna z błękitnym kolczykiem

ID: 239

49 x 38,3 cm w świetle ramy

olej/deska

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: Machniewicz Kraków / 1886 r

Datowanie

1886

Dekoracyjny portret młodej kobiety po raz pierwszy dostępny na polskim rynku aukcyjnym. XIX-wieczny artysta, uczeń Jana Matejki przedstawił w realistycznej konwencji postać widzianą z profilu. Dbałośćo szczegóły i znakomite wyczucie barwy sprawiają, że olejna kompozycja ma w sobie dużo uroku. Stonowaną paletę barw, w której dominują odcienie brązu, ożywia błękitny kolczyk zdobiący modelkę. Zaledwie rok przed namalowaniem obrazu Machniewicz przebywał w Monachium, gdzie kształcił się u prof. Wagnera. Sygnowana i datowana kompozycja została namalowana w Krakowie, z którym artysta był artystycznie związany.