Chaty

ID: 3079

37,5 x 55 cm

pastel/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "S. Witkiewicz"; sygn. na odwrocie: "St. Witkiewicz"

Wybitna postać polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku: malarz, krytyk i teoretyk sztuki, ilustrator, pisarz, twórca stylu zakopiańskiego w architekturze. Ojciec Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Prezentowany pejzaż wykonany techniką pastelu można zaliczyć do szczególnie interesujących. Motywy krajobrazowe w twórczości artysty obejmowały często widoki tatrzańskie. Pejzaż z chatami jest przykładem innego motywu krajobrazowego. Nasuwa skojarzenia bardziej z obrazami marynistycznymi, które artysta wykonywał przykładowo w latach 1885-1886 w Połądze (dzisiejsza Litwa). W kolorystyce pracy zwraca uwagę plama światła w oknie chaty. Efekty luministyczne były istotne w twórczości Witkiewicza. Ze szczególnym upodobaniem malował choćby nokturny. Liryczny pejzaż „Chaty” to warta uwagi pozycja dla miłośników twórczości artysty.

napis na blejtramie: "S. Witkiewicz"